0

چاکرای خاجی چیست و کجاست؟ نماد، رنگ، ویژگی‌های چاکرای دوم

آشنایی با چاکرای دوم یا خاجی

دومین چاکرا از هفت چاکرای بدن انسان، چاکرای خاجی (Sacral Chakra) است که به نام سوادیستانا (Svadhisthana) نیز شناخته می‌شود. سعی کردیم در این مقاله به اهمیت این مرکز انرژی و چگونگی درمان چاکرای خاجی بطور کامل پرداخته شود. این مقاله شامل نکاتی مانند معرفی چاکرای خاجی، شناخت چاکرای متعادل و نامتعادل خاجی و پاکسازی و باز کردن چاکرای دوم و سایر نکات موثر بر این مرکز انرژی می‌باشد.

در این مقاله می خوانید: نمایش فهرست

چاکرای خاجی چیست؟

هفت چاکرا‌های بدن مراکز انرژی هستند که در عقاید هندوئیسم و بودیسم انرژی بدن انسان در این چاکرا‌ها در جریان می‌باشند. آنها گاهی اوقات به عنوان چرخ شناخته می‌شوند و دقیقاً مانند چرخ‌ها دائماً انرژی نیروی حیاتی را در اطراف بدن ما می‌چرخانند، مگر اینکه نامتعادل یا مسدود شوند.

بر اساس این عقاید در بدن هر انسانی هفت چاکرا وجود دارد به نام‌های:

 1. چاکرای ریشه
 2. چاکرای خاجی
 3. چاکرای شبکه خورشیدی
 4. چاکرای قلب
 5. چاکرای گلو
 6. چاکرای چشم سوم
 7. چاکرای تاجی

دومین چاکرا که در این مقاله مورد بررسی قرار می‌گیرد چاکرای خاجی است که در سانسکریت،‌ Svadhisthana‌ و اغلب به عنوان “محل سکونت خود” یا به عنوان مکانی که “در آن لذت می‌بریم” ترجمه می‌شود. بر همین اساس می‌توان این چاکرا را جایگاه انرژی عاطفی و جنسی و همچنین انرژی‌های خلاق ما دانست.

عناصر آب و ماه بطور مستقیم با این چاکرا ارتباط دارند و نکته جالب این است که این دو عنصر با آزادی و حرکت مترادف هستند.

چاکرای خاجی به کلیه‌ها، اندام‌های جنسی و دستگاه تناسلی انسان و هورمون‌های مربوطه، مرتبط است و محل قرارگیری آن در پایین شکم و زیر ناف و بالای استخوان لگن قرار دارد.

چاکرای خاجی کجاست

اگر بخواهیم چاکرای خاجی را بطور خلاصه بیان کنیم لیست زیر گویای آن خواهد بود:

 • نام سانسکریت: Svadhisthana Chakra
 • موقعیت در بدن: پایین شکم و زیر ناف
 • رنگ: نارنجی (به همین دلیل گاهی به آن چاکرای نارنجی هم می‌گویند)
 • عنصر چاکرای خاجی: آب
 • فرکانس: ۴۱۷ هرتز / نت D
 • نماد: گل نیلوفر با ۶ گلبرگ
 • زودیاک: قوس و حوت
 • انرژی: انرژی زنانه

ارتباط چاکرای خاجی با رنگ نارنجی

نماد چاکرای دوم یک گل نیلوفر شش گلبرگ با رنگ نارنجی انرژی‌دار است.

بر اساس‌ تفسیری که از رنگ‌ها وجود دارد، نارنجی نشان‌دهنده شادی، خرد و خلاقیت است. به بخش‌های عاطفی و تخیلات ما امید و خوش‌بینی می‌بخشد و در عین حال موجب تقویت قوه تخیل انسان می‌شود.

رنگ نارنجی از نظر فیزیکی، سطح انرژی ما را افزایش می‌دهد و از عملکرد سالم سیستم گوارش و سیستم عضلانی بدن انسان حمایت می‌کند.

نشانه‌های چاکرای خاجی متعادل

شخصی که داری چاکرای دوم متعادل است، ثبات عاطفی بسیاری دارد و به سرعت دچار تغییرات در خلق و خوی خود نمی‌شود. همچنین قادر است در روابط خود صمیمیت و ارتباط عمیقی‌ با دوستان برقرار کند. همچنین از جمله خصوصیات افراد دارای چاکرای دوم متعادل می‌توان به ذهن‌ پویا و خلاق اشاره کرد.

نشانه‌های چاکرای خاجی نامتعادل

زمانی که فرد در چاکرای خاجی خود دچار عدم تعادل یا انسداد می‌شود از خلاقیت و پویایی فاصله می‌گیرد و برای انجام کارهای خود دچار یاس و کمبود انگیزه خواهد شد. از جمله نشانه‌های فرد با چاکرای دوم نامتعادل می‌توان به این نکته اشاره کرد که نمی‌توانند روابطی عمیق و صمیمی ایجاد کنند.

بیماری‌های جسمی و فیزیکی که چاکرای خاجی نامتعادل در ابتلا به آنها تاثیرگذار است شامل مشکلات مفصلی و لگنی، مشکلات باروری و مشکلات گوارشی می‌باشد.

تاثیر و نتایج چاکرای خاجی باز و متعادل (پاکسازی شده)

خلاقیت‌های فردی و ذهنی، افکار معنوی و همچنین انرژی‌های عاطفی و جنسی هر انسانی در چاکرای خاجی قرار دارد (تجمع این انرژی‌ها در این ناحیه است). برای داشتن و حفظ روابط سالم و ایجاد هماهنگی کلی در زندگی باید این چاکرا همواره باز و پاک بماند؛ در نتیجه باید درمان و حفظ تعادل این چاکرا در اولویت قرار بگیرد.

زمان رشد چاکرای سکرال یا خاجی معمولا در سنین بلوغ از ۸ تا ۱۴ سالگی است. این بازه سنی مترادف است با زمانی که فرد شناخت تمایلات جنسی، دوران بلوغ و خلاقیت‌های فردی خود را شروع می‌کند.

چاکرای خاجی انرژی گرما، اعتماد به نفس و سخاوت را متعادل می‌کند و بطور کلی احساساتی مانند شور و هیجان، توانایی برقراری روابط سالم، خلاقیت‌های فردی، احساس شجاعت و اعتماد به نفس تاثیر مستقیمی از انرژی چاکرای خاجی می‌پذیرند.

شور و هیجان

اشتیاق در هسته یک چاکرای خاجی کاملاً فعال قرار دارد. این اشتیاق فقط شامل روابط عاشقانه و جنسی نمی‌شود، بلکه نحوه برخورد ما با زندگی را نیز شامل می‌شود. این انرژی به ما این امکان را می‌دهد که زندگی را با هر دو دست در آغوش بگیریم و در کار، سرگرمی‌ها و روابط خود احساس شادی و رضایت پیدا کنیم.

روابط سالم

تعادل این مرکز انرژی در بدن، ارتباط مستقیمی با پرورش روابط سالم اعم از عاشقانه و روابط دوستانه دارد.

چاکرای خاجی متعادل به ما اجازه می‌دهد آزادانه رفتار کنیم و سخاوتمندانه عشق بورزیم. این امر منجر به روابطی متعادل، هماهنگ و لذت‌بخش‌تر با خود و اطرافیانمان می‌شود.

خلاقیت

قدرت خلاقیت هر شخصی تاثیر مستقیمی از چاکرای خاجی او می‌پذیرد. این امر به این دلیل است که انرژی موجود در این چاکرا به احساسات ما اجازه بروز و ظهور می‌دهد تا بتوانیم تمام جنبه‌های وجودی و دنیای اطراف خود را به طور کامل در آغوش بگیریم.

کاهش ترس

زمانی که به درمان چاکرای خاجی خود می‌پردازید می‌توانید با عمیق‌ترین احساسات و ترس‌های خود رو به رو شوید. این کار بهترین روش برای رویایی با احساسات نهفته ناخوشایندی است که مانع حرکت پویایی‌ و مواجهه با ماجراجویی‌های زندگی می‌شوند.

کار بر روی احساسات چالش‌برانگیز و مقابله با ترس می‌تواند به ما کمک کند تا قدرت شخصی خود را بسازیم و ماجراجویانه زندگی کنیم.

ابراز خود

با تلاش برای به تعادل رساندن چاکرای خاجی، به درک درست و آزادانه‌ای نسبت به خود و نیاز‌های عاطفی خود دست پیدا می‌کنیم. این پتانسیل قوی موجب می‌شود تا روابطی سالم و بر پایه ثبات را با اطرافیانمان تجربه کنیم.

نماد چاکرای خاجی

تاثیر و نتایج چاکرای خاجی بسته و نامتعادل (مسدود)

یک چاکرای نامتعادل یا مسدود دارای انرژی به دام‌افتاده یا راکد است که می‌تواند منجر به مسائل رفتاری و فیزیکی خاص شود.

چاکرای خاجی مسدود شده با طیف وسیعی از مسائل احساسی مرتبط است که در زیر به آنها اشاره می‌کنیم.

خودکم‌بینی و یا کم ارزش شمردن خود

اگر چاکرای خاجی کم‌کار دارید، ممکن است اعتماد به نفس و عزت نفس نداشته باشید و یا نتوانید به طور کامل خودتان را بپذیرید و انرژی‌های منفی را در خود پردازش می‌کنید.

احساس ناتوانی و کم‌انرژی بودن

چاکرای خاجی مسدود و نامتعادل می‌تواند در شما احساس ناتوانی و بی‌حالی ایجاد کند. بدون دسترسی به منبع درونی خلاقیت، ممکن است پیدا کردن هیجان و اشتیاق برای زندگی و دنیای اطرافتان دشوار باشد.

رفتار‌های وسواس‌گونه و یا اعتیادآور

چاکرای دوم بدن، احساسات شما را کنترل می‌کند و زمانی که بیش از حد فعال باشد، احساسات شما ممکن است افسارگسیخته شود. ممکن است متوجه شوید که نمی‌توانید رفتار‌ها و احساسات خود را به درستی کنترل کنید و به دلیل احساسات منفی درک نشده، به سمت رفتارهای وسواس‌گونه و آسیب‌رسان تمایل پیدا کنید.

تکرار و ایجاد ترس‌های نامتعارف

یک چاکرای خاجی نامتعادل می‌تواند خود را در بروز انواع احساسات ترسناک نشان دهد؛ خواه افسردگی باشد یا اضطراب یا حس تنهایی. این موضوع می‌تواند ما را از برقراری رابطه احساسی با خود و دیگران دور نگه دارد که موجب می‌شود انرژی‌های منفی بیشتری در زندگی خود جذب و حس کنیم.

عدم توانایی در برقراری روابط غنی و پایدار

بطور کلی به دلیل تاثیر بسیار زیاد این چاکرا بر روابط و احساسات عاطفی، اگر شما دچار انسداد در این چاکرا باشید پرخاشگر‌تر و حساس‌تر از حد طبیعی رفتار می‌کنید. ایجاد و بروز احساسات نادرست، شما را در برقراری ارتباطات سالم و پایدار دچار مشکلات بسیاری خواهد کرد.

همچنین به دلیل ارتباط آن با میل جنسی ما، چاکرای خاجی ناسالم نیز می‌تواند در نارضایتی جنسی، اختلال عملکرد، میل جنسی کم و مشکلات باروری دیده شود.

بیماری‌های فیزیکی وجسمی

اگر چاکرای دوم شما دچار عدم تعادل و انسداد باشد مشکلات فیزیکی بسیاری را در بدن شما ایجاد می‌کند. از جلمه آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مشکلات گوارشی
 • درد پایین کمر
 • مشکلات کلیوی
 • مشکلات مفصلی به ویژه در مورد لگن
 • مشکلات مفصل ران
 • دردهای قبل از قاعدگی و دردهای قاعدگی
 • انرژی کم
 • کم‌خونی

عوامل انسداد و بسته شدن چاکرای خاجی

بدن خود را مانند یک معبد تصور کنید. هر درد یا مشکلاتی که در زندگی با آن مواجه شده‌اید (چه در گذشته و چه در حال) تاثیرات بلندمدتی بر جسم، ذهن و روح شما می‌گذارد.

تاثیراتی که این رخداد‌های ناگوار بر زندگی معنوی‌ جسمی انسان می‌گذارد موجب شده که پی بردن به انسداد چاکرای خاجی اغلب مستلزم انجام برخی درون‌نگری‌ها و تجزیه و تحلیل روابط و تجربیات گذشته باشد.

شما پس از تجربه ناگواری‌ها و تجریات تلخ زیر، ممکن است دچار انسداد چاکرای ساکرال شوید:

ضربه‌های روحی، عاطفی و حتی جنسی

هر نوع ضربه روحی یا جنسی می‌تواند باعث عدم تعادل در چاکرای خاجی شود. به همین دلیل مهم است که برای متعادل کردن و پاکسازی چاکرای دوم،‌ نسبت به هر آسیبی که در گذشته به روح و جسم شما وارد آمده آگاه باشید و برای التیام آنها تلاش کنید.

پیش از شروع درمان این چاکرا باید حس ایمنی را در خود تقویت کنید که این موضوع مستلزم درمان و تعادل در چاکرای ریشه شما است.

مشکلات عاطفی و روابط آزاردهنده

چاکرای خاجی اساساً با سلامت عاطفی ما مرتبط است. بنابراین هر نوع مشکلات عاطفی و رابطه‌ای که شما را آزار می‌دهد می‌تواند با عدم تعادل در چاکرای خاجی مرتبط باشد.

پذیرش اولین قدم در درمان و ایجاد تعادل در این چاکرا است. بعد از آن می‌توانید به سمت حل آنها حرکت کنید تا درمان چاکرای خاجی را محقق کنید.

 تجربه طرد شدن در زندگی

گاهی فقط این احساس را دارید که طرد شده‌اید و گاهی هم بطور واقعی در زندگی خود با طرد شدن از سوی اطرافیان مواجه می‌شوید؛ چه در شغل و چه در روابط یا زندگی شخصی.

این رخداد موجب احساس بی‌ارزشی و ناامیدی خواهد شد چنانچه این انرژی‌های منفی را به طور کامل پردازش نکنید، می‌توانند خود را به عنوان عدم تعادل انرژی در چاکرای دوم شما نشان دهند.

اختلالات، روابط و مسائل جنسی ناسالم

دلیل اینکه چاکرای خاجی به عنوان چاکرای جنسی شناخته می‌شود علاوه بر محل قرارگیری آن، این است که گاهی چاکرای مسدود و نامتعادل،‌ خود را با یک رابطه جنسی ناسالم و غلط نشان می‌دهد.

درصورتی که شما دچار اختلالات جنسی و رفتار‌های جنسی نامتعادل هستید باید این نکته را بپذیرید که ممکن است چاکرای ساکرال شما دچار انسداد باشد.

به عنوان مثال ممکن است احساس کنید چیزی در زندگی جنسی شما کم است یا ممکن است نگران باشید که شریک زندگی شما از نظر جنسی به شما علاقه‌ای ندارد. این احساسات نارضایتی و قطع ارتباط، همگی می‌توانند باعث عدم تعادل در چاکرای خاجی شوند.

درمان و پاکسازی چاکرای خاجی

پیشتر برخی از اختلالات و رخداد‌هایی که موجب انسداد چاکرای دوم می‌شود را ذکر کرده‌ایم. پس از مواجهه با این مسائل و ایجاد عدم تعادل در این چاکرا می‌توانید از روش‌های زیر برای به تعادل رساندن چاکرای خاجی خود استفاده کنید.

پذیرش عدم تعادل

اولین قدم برای شفا این است که بپذیرید روح، ذهن و بدن شما به کمک و حمایت شما نیاز دارند.

روابط خود را چه در گذشته و چه در حال حاضر تجزیه و تحلیل کنید تا مسائلی را که می‌تواند باعث ناراحتی شما شود شناسایی کنید.

رایحه‌درمانی برای پاکسازی چاکرای خاجی

رایحه‌درمانی چاکرای خاجی روشی موثر و لذت‌بخش برای بازگرداندن احساسات آسیب دیده است.

بهترین روغن‌ها برای درمان چاکرای خاجی عبارتند از چوب صندل، هل، ترنج، یلانگ یلانگ و نرولی (sandalwood, cardamom, bergamot, ylang-ylang and neroli). این روغن‌ها را می‌توان به روش‌های مختلفی استفاده کرد، می‌توانید از آن‌ها در ماساژ ترمیمی استفاده کنید یا با استفاده از یک مرطوب‌کننده یا عطرسوز مورد استفاده قرار دهید.

روغن چاکرای خاجی

مدیتیشن چاکرای خاجی

مدیتیشن یک راه بسیار محبوب برای درمان این چاکرا است. مدیتیشن فواید زیادی دارد و می‌تواند بدن انسان را آرام کند، احساسات منفی را از بین ببرد و موجب افزایش تمرکز شود.

تکنیک‌های مختلف مدیتیشن چاکرا وجود دارد که می‌تواند تاثیر چشمگیری در تعادل چاکرای خاجی شما داشته باشد، یکی از متداول ترین روش‌های مدیتیشن به شرح زیر است:

 • مکانی آرام و ساکت پیدا کنید‌ بدون ایجاد مزاحمت.
 • راحت باشید و به آرامی نفس بکشید.
 • روشن کردن یک شمع مخصوص چاکرای خاجی یا در دست گرفتن یک کریستال خاجی می‌تواند راه بسیار خوبی برای تمرکز بر هدف شما باشد.
 • با تنفس آرام بر روی چاکرای خاجی خود تمرکز کنید.
 • با هر نفسی که می‌کشید احساس کنید انرژی قدرتمند آن، بدن شما را پر می‌کند.

استفاده از رنگ نارنجی در مدیتیشن

رنگ نارنجی ارتباط نزدیکی با چاکرای خاجی دارد. استفاده از شمع‌های چاکرای نارنجی و کریستال‌های نارنجی مانند چشم ببر، کلسیت نارنجی و کریستال‌های کارنلین (tiger’s eye, orange calcite, and carnelian crystals) در طول مدیتیشن شفابخش چاکرا، می‌تواند به شما کمک کند تا بر چاکرای خاجی تمرکز عمیق‌تری را تجربه کنید.

از طرف دیگر، می‌توانید رنگ نارنجی را هنگام مدیتیشن تجسم کنید. در حین دم، نور نارنجی طلایی را در قسمت پایین شکم خود مجسم کنید و در حین بازدم، این نور نارنجی را تصور کنید که در سراسر بدن شما تابیده می‌شود.

رخدادنویسی (پاسخ به سوالات خاجی)

خاطره‌نویسی یا نوشتن رخداد‌هایی که با آن مواجه شده‌اید یک روش واقعاً مؤثر برای کشف احساسات و کمک به شما برای تمرکز بر بهبود یک چاکرای خاص است. تنها چیزی که نیاز دارید یک قلم و کاغذ و یک فضای آرام است که در آن‌ آرامش کافی داشته باشید. ۱۰ دقیقه یا بیشتر را صرف نوشتن هر آنچه به ذهنتان می‌رسد، بدون ترس و پیش‌داوری کنید. مطالعه این پرسش‌ها و تفکر در مورد پاسخ آنها می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد.

 1. اخیرا چگونه خلاقیت خود را ابراز کرده‌ام؟
 2. اجازه درک چه احساساتی را به خود نمی‌دهم؟
 3. وقتی به لذت، شادی و فراوانی فکر می‌کنم، چه احساسات فیزیکی را تجربه می‌کنم؟
 4. وقتی صحبت از تغییر به میان می‌آید آیا احساس ترس یا ناراحتی می‌کنم؟
 5. از چه راه‌هایی می‌توانم رها شوم و به جریان آزاد در زندگی روزمره‌ام اجازه بروز و ظهور دهم؟
 6. آخرین باری که احساس کردم واقعا زنده، پرشور و حس سرزندگی داشته‌ام چه زمانی بود؟
 7. چگونه بی‌حس کردن یا سرکوب احساسات، من را از ریسک کردن در زندگی روزمره باز داشته است؟
 8. به دلیل ترس از قضاوت از نشان دادن چه قسمت‌هایی از خودم می‌ترسم؟
 9. یک کاری که امروز می‌توانم برای احترام به احساسات و خواسته‌هایم انجام دهم چیست؟
 10. از چه راه‌هایی از لذت خود دوری کرده‌ام یا آن را انکار کرده‌ام؟
 11. چگونه می‌توانم روابط سالمی با غذا و رابطه جنسی برای حمایت از نیازهای عاطفی خود ایجاد کنم؟
 12. چگونه شرمساری یا احساس گناه مرا از ابراز کامل نیازهای جنسی باز داشته است؟
 13. بدن من چه پیامی در مورد چگونگی تجربه لذت در زندگی دارد؟
 14. چه تجربیات جدیدی را می‌توانم امتحان کنم که مرا به خارج از منطقه امن خود سوق دهد و هیجان بیشتری را وارد زندگی من کند؟
 15. برای ایجاد فضایی برای شادی و لذت بیشتر در زندگی خود باید چه عادات یا الگوهایی را رها کنم؟
 16. از چه راه‌هایی می‌توانم بیاموزم که اعتماد، پذیرش و عشق به خود را بیشتر پرورش دهم؟
 17. چگونه از صمیمیت عاطفی خود با دیگران اجتناب کرده یا آن را انکار کرده‌ام؟
 18. وقتی احساساتم را به طور کامل بدون قضاوت یا انتقاد در آغوش می‌گیرم چه اتفاقی می‌افتد؟
 19. چگونه می‌توانم از سلامت جسمانی خود مراقبت بیشتری داشته باشم تا بتوانم لذت بیشتری را در زندگی تجربه کنم؟
 20. چه آداب و رسوم ساده روزانه برای من شادی و خشنودی به ارمغان می‌آورد؟
 21. از انجام چه فعالیت‌هایی لذت می‌برم که نیازی به تأیید شخص دیگری ندارند؟
 22. چگونه می‌توانم پیروی از بقیه را کنار بگذارم و زندگی معتبرتری داشته باشم؟
 23. چه زمانی لذت به عنوان یک بار یا وظیفه احساس می‌شود؟
 24. چگونه می‌توانم از خلاقیت خود برای بیان احساسات و خواسته‌هایم به شیوه‌ای سالم استفاده کنم؟
 25. چه فعالیت‌های بدنی به من کمک می‌کند تا از انرژی چاکرای خاجی استفاده کنم و احساس زنده بودن و ارتباط بیشتری داشته باشم؟
 26. آخرین باری که واقعاً احساس آرامش، حضور و تجسم در بدنم کردم چه زمانی بود؟
 27. چگونه ترس مرا از پذیرش خطراتی که می‌تواند منجر به لذت یا رضایت بیشتر در زندگی شود، باز داشته است؟
 28. به چه طریقی از شهود یا سیستم هدایت درونی خود جدا شده‌ام؟
 29. چه مرزهای سالمی باید ایجاد کنم تا به نیازها و خواسته‌هایم احترام بگذارم؟
 30. وقتی صحبت از فعالیت‌هایی که انجام می‌دهم یا افرادی که با آنها تعامل دارم می‌شود، از چه مسائلی لذت می‌برم؟
 31. چگونه می‌توانم از لذت به عنوان راهی برای ارتباط با خودم و دیگران به شیوه‌ای معنادارتر استفاده کنم؟
 32. احترام به احساساتم بدون قضاوت برای من چگونه خواهد بود؟
 33. معنی خودمراقبتی برای من چیست و چگونه می‌توانم آن را به صورت روزانه در زندگی خود انجام دهم؟
 34. چگونه می‌توانم هیجانات درونی و بازیگوشی بیشتری را وارد زندگی روزمره خود کنم؟
 35. در چه مواقعی اجازه می‌دهم که انتقاد و قضاوت در زندگی به من دیکته کند که چه چیزی قابل قبول و چه چیز غیر قابل قبول است؟
 36. چه اقدامات ساده‌ای می‌تواند به من کمک کند تا ارتباط بیشتری با انرژی چاکرای خاجی ایجاد کنم؟
 37. چه زمانی بیشتر احساس زنده بودن و ارتباط با انرژی مثبت درونی خودم می‌کنم؟
 38. چه نیازها یا خواسته‌هایی برآورده نشده‌اند، و چگونه می‌توانم برای احترام و توجه به آنها گام بردارم؟
 39. چگونه می‌توانم از لذت به عنوان راهی برای پرورش اعتماد به نفس، پذیرش و توانمندسازی در زندگی خودم استفاده کنم؟
 40. آخرین باری که لذت جسمانی را بدون احساس گناه یا شرم تجربه کردم چه زمانی بوده است؟
 41. چه تمرین‌هایی به من کمک می‌کند تا زمانی که احساساتم بر من غلبه می‌کنند، ثابت بمانم و با بدن خود در ارتباط باشم؟
 42. چگونه می‌توانم تحرک بیشتری را در برنامه روزانه خود بگنجانم تا به من کمک کند از پتانسیل خلاقانه چاکرای خاجی خود بهره ببرم؟
 43. از چه راه‌هایی از خود در برابر احساس لذت بیش از حد در زندگی محافظت کرده‌ام؟
 44. چه اعمالی می‌تواند به من کمک کند تا درک عمیق‌تری از خواسته‌ها و نیازهای خودم داشته باشم؟
 45. چگونه می‌توانم شادی، آرامش و لذت بیشتری را وارد زندگی خود کنم؟
 46. از چه فعالیت‌هایی که به من امکان می‌دهد احساسات خود را به شیوه‌ای امن و سالم بیان کنم لذت می‌برم؟
 47. چگونه می‌توانم محیطی ایجاد کنم که در آن احساس راحتی کنم و جنبه‌های مختلف لذت را بدون ترس یا شرم درک کنم؟
 48. از چه طریقی فرصت تجربه رضایت بیشتر در زندگی را از خودم سلب کرده‌ام؟
 49. چطور می‌توانم به خودم اجازه دهم که شکل‌های جدید لذت را کشف کنم؟
 50. چگونه می‌توانم از لذت به عنوان ابزاری قدرتمند برای پرورش اعتماد به نفس، پذیرش و عشق به خود بیشتر استفاده کنم؟

این پرسش‌ها به شما کمک می‌کند تا بفهمید چه چیزی می‌تواند چاکرای خاجی شما را مسدود کند و چه مسائل عاطفی باید برای به دست آوردن هماهنگی بیشتر روی آنها کار کنید.

جملات تاکیدی چاکرای دوم

جملات تاکیدی مثبت را می‌توان در هر زمانی از روز با صدای بلند یا در درون تکرار کرد. همچنین می‌توان در حین مدیتیشن،‌ آنها را در سکوت درون تکرار کنید. جملات تاکیدی زیر بطور ویژه برای مرکز انرژی خاجی شما موثر هستند:

 1. به خودم اجازه بروز و ظهور خلاقیت را می‌دهم.
 2. به خواسته‌هایم احترام می‌گذارم و از درک و فهم خود پیروی می‌کنم.
 3. من آماده پذیرش لذت و شادی درزندگی‌ام هستم.
 4. روابط من پر از عشق و اعتدال است.
 5. من تمام جنبه‌های شخصیتی خود را بدون قضاوت یا شرم می‌پذیرم.
 6. من تمام احساسات درونی خود را می‌پذیرم، مهم نیست که چه هستند.
 7. به خودم اجازه می‌دهم بدون ترس، احساساتم را بیان کنم.
 8. من برای امنیت عاطفی خود مرزهای سالمی در اطرافم ایجاد می‌کنم.
 9. من بر تمایلات جنسی خود کنترل دارم.
 10. به خودم اجازه می‌دهم لذت را بدون احساس گناه یا شرم تجربه کنم.
 11. من لایق دوست داشته شدن و‌ احترام‌ هستم.
 12. من به توانایی‌های خلاقانه خود اطمینان دارم.
 13. احساسات من معنادار و شایسته احترام است.
 14. به خودم این اجازه را می‌دهم که تمام جنبه‌های شخصیتی‌ام را کشف کنم.
 15. احساسات آزاردهنده را با مهربانی و شفقت مدیریت می‌کنم.
 16. برای دریافت آزادانه عشق و فراوانی آماده می‌شوم.
 17. بدن من منبع انرژی نور الهی است که مرا به کائنات متصل می‌کند.
 18. من تمام عواطف و احساساتم را می‌پذیرم.
 19. کشف میل جنسی‌ام برای تجربه بیشتر شادی،‌ برای من خطری ندارد.
 20. من به خواسته‌هایم متصل هستم و آماده کشف احتمالات جدید هستم.
 21. به بدنم و تمام نیازهایش احترام می‌گذارم.
 22. من سزاوار یک زندگی رضایت‌بخش و شاد هستم.
 23. من احساساتم را با عشق و درک می‌پذیرم.
 24. روابط من بر اساس اعتماد و احترام متقابل است.
 25. ترس از ابراز خلاقانه خودم را از بین می‌برم.
 26. احساسات من معتبر هستند، حتی زمانی که منطقی نیستند.
 27. در اینجا از هر احساسی استقبال می‌شود. نیازی به کنار زدن چیزی نیست.
 28. انرژی جنسی من قدرتمند، زیبا و شایسته ارزش قائل شدن است.
 29. من برای دادن و گرفتن عشق بدون قضاوت یا گناه آماده هستم.
 30. شهودم مرا در مسیرم راهنمایی می‌کند.
 31. من به توانایی خود در خلق چیزی زیبا اطمینان دارم.
 32. من می‌توانم احساساتم را بدون ترس و شرم بیان کنم.
 33. در روابطم احساس امنیت و پذیرش می‌کنم.
 34. بدن من مایه لذت و آرامش من است.
 35. برای مراقبت از خود و تغذیه مناسب وقت کافی صرف می‌کنم.
 36. در ذهن و قلب من از احساسات دشوار استقبال می‌شود. لازم نیست آنها را کنار بزنم.
 37. من برای فراوانی و برکتی که زندگی ارائه می‌دهد آماده هستم.
 38. حس درونی من مرا به انرژی الهی جهان نزدیک‌تر می‌کند.
 39. هر بخشی از من سزاوار عشق، مراقبت و درک است.
 40. کشف تمام جنبه‌های شخصیتی و هویتم برای من بی‌خطر است.
 41. من به خواسته‌هایم متصل می‌شوم و با شجاعت از آنها پیروی می‌کنم.
 42. تمایلات جنسی من قدرتمند، زیبا و شایسته تقدیر است.
 43. به خودم اجازه می‌دهم بدون احساس گناه یا شرم لذت ببرم.
 44. من به خرد شهود خود در همه زمینه‌های زندگی اعتماد دارم.
 45. انرژی خلاق من به من کمک می‌کند تا خودم را صادقانه و جسورانه ابراز کنم.
 46. احساسات من یک ثروت است. آنها به من کمک می‌کنند تا خودم و دیگران را بهتر درک کنم.
 47. من برای امنیت عاطفی و ارتباط معنوی، مرزهای سالمی ایجاد می‌کنم.
 48. من روابط سالمی دارم که مبتنی بر عشق، احترام و صداقت است.
 49. ترس دیگر بر من قدرت ندارد. من آزادم تا همه احتمالات را بررسی کنم.
 50. هر احساسی معتبر است و سزاوار آن است که با عشق و درک ابراز شود.
 51. بدن مقدس من معبدی است که به همه نیازها و خواسته‌هایش احترام می‌گذارم.
 52. من می‌توانم عشق و فراوانی را آزادانه، بدون تردید یا احساس گناه دریافت کنم.
 53. من به ریتم طبیعی زندگی متصل هستم و هر روز احساس زنده بودن می‌کنم.
 54. به خودم و درک و فهم خود از رخدادها اعتماد دارم.
 55. از درگیر شدن با تجربیات جدید و هیجان‌انگیز احساس امنیت می‌کنم.
 56. به شهودم اعتماد دارم و ناشناخته‌ها را با شجاعت در آغوش می‌کشم.
 57. من برای تجربه لذت بدون ترس از قضاوت شدن آماده هستم.
 58. من به توانایی‌ام در بیان خلاقانه و واقعی خود اطمینان دارم.

شمع چاکرای خاجی

شمع‌های چاکرا، قدرت شفابخش اسانس‌ها را با رنگ‌درمانی ترکیب می‌کنند. استفاده از این شمع‌ها در مدیتیشن، انرژی شفابخش را افزایش می‌دهند.

شمع چاکرا

شمع‌های چاکرای خاجی را می‌توان در مدیتیشن و مراقبه استفاده کرد. تمرکز روی شعله شمع می‌تواند راه خوبی برای تمرکز ذهن و کاهش صداهای ناخواسته درون‌ذهنی باشد. این شمع‌ها عبارتند از sandalwood, cardamom, bergamot و ylang-ylang

یوگای چاکرای خاجی

یوگا می‌تواند راهی عالی برای تمرکز بر باز کردن چاکراهای بدن و رهایی از تنش باشد. حرکات یوگای بازکننده چاکرای دوم عبارت است از:

 • Upavistha Konasana (زاویه باز)
 • Baddha Konasana (زاویه محدود)
 • Bakasana (حرکت کلاغ)
 • Baddha Konasana (حرکت پروانه)
 • Utkata Konasana (حرکت الهه)

یوگای چاکرای خاجی

این حرکات یوگاه در پاکسازی و باز شدن چاکرای خاجی موثر هستند زیرا درست به قلب محل چاکرای خاجی در بدن می‌رسند.

روش‌های مختلف یوگا وجود دارد که بسیاری از آنها یوگا را با سایر روش‌های درمانی مانند مدیتیشن ترکیب می‌کنند. به عنوان مثال، سری سری یوگا (Sri Sri Yoga)، آساناهای شناخته شده (حرکات یوگا) را با تنفس و مدیتیشن ترکیب می‌کند و به شما این امکان را می‌دهد که روی بهبود انرژی کل بدن کار کنید.

مودراهای چاکرای خاجی

مودراها حرکات دست مقدسی هستند که اغلب در یوگا استفاده می‌شوند تا به ما کمک کنند تا با انرژی درونی خود ارتباط برقرار کرده و آن را مهار کنیم.

شاکتی مودرا (Shakti Mudra) یک مودرا به خصوص برای چاکرای خاجی است و در حین اینکه به ما انرژی می‌دهد، باعث تعادل عاطفی و ثبات می‌شود. برای استفاده از این مودرا کافی است انگشت شست، انگشت حلقه و انگشت کوچک خود را به هم وصل کنید در حالی که انگشت اشاره و انگشت میانی خود را صاف نگه می‌دارید.

شاکتی مودرا (Shakti Mudra) چاکرای دوم

صدادرمانی

صدادرمانی شامل استفاده از ابزارهایی برای ایجاد نت‌ها یا فرکانس‌هایی است که نه تنها برای سلامت ذهنی و جسمی ما مفید هستند، بلکه می‌توانند به ما در ارتباط با مراکز چاکرا نیز کمک کنند.

هر کدام از چاکراها فرکانس و نت موسیقی خاصی دارند. برای چاکرای خاجی این فرکانس ۴۱۷ هرتز و نت D است.

هر چاکرا به یک صدای متمایز متصل است که به عنوان مانترای بذر یا بیجا (bija or seed mantra) نیز شناخته می‌شود. صدا باعث ایجاد ارتعاش در بدن می‌شود و این ارتعاشات به جریان انرژی نیروی حیات در بدن کمک می‌کند و ثبات حساسی را تقویت می‌کند.

مانترای بیجای مرتبط با چاکرای خاجی “وام/VAM” است.

گفته می‌شود با گفتن مکرر “وام/VAM”، لرزش ایجاد شده باعث فعال شدن مرکز انرژی چاکرای دوم می‌شود. همچنین می‌توانید برای ایجاد این ارتعاشات در بدن خود بدون نیاز به تکرار لام، به موسیقی شفابخش چاکرای خاجی که در زیر برای شما آماده کردیم گوش دهید (کپی‌رایت فایل صوتی زیر متعلق به صفحه Meditative Mind در یوتیوب می‌باشد)..

SACRAL CHAKRA Seed Mantra VAM
نوع فایل : MP3
حجم : 58MB
پسورد : ندارد
دریافت

.

کریستال چاکرای خاجی

چاکرای خاجی با رنگ نارنجی مرتبط است و کریستال‌های طلایی مانند کهربا، چشم ببر، کارنلیان، سیترین، سنگ ماه و سنگ خورشید می‌توانند برای درمان این چاکرا مفید باشند. روش‌های مختلفی برای استفاده موثر از کریستال برای درمان چاکرها وجود دارد:

 • در هنگام مدیتیشن یک کریستال شفابخش روی بدن خود قرار دهید یا یک دایره کریستالی در اطراف خود ایجاد کنید.
 • هنگام گفتن جملات تاکیدی یا مانترا، یک سنگ محافظ در دستان خود بگیرید.
 • از جواهرات کریستالی مربوط به چاکراها مانند گردنبند یا دستبند استفاده کنید.
 • یک شمع چاکرای کریستالی روشن کنید.
 • هنگامی که در حال حمام کردن هستید، یک سنگ طلایی به وان حمام خود اضافه کنید.

همچنین می‌توانید سنگ‌های چاکرایی را در اطراف خانه خود قرار دهید تا به جریان انرژی در زندگی روزمره خود کمک کنید.

چشم ببر برای چاکرای خاجی
سنگ چشم ببر

 • منبع: chakrapractice.com به همراه اصلاح و تکمیل توسط حیات صلح
 • لطفا با نظرات و سوالاتتان در بخش نظرات، همراه ما باشید.
 • با اشتراک‌گذاری این مطلب در گسترش صلح درون سهیم باشید.
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *