09128593599
0

صلح جهانی از طریق صلح درون

صلح جهان با صلح درون

همه ما می‌خواهیم صلح واقعی را در سراسر جهان ببینیم، اما آیا صلح درونی ما می‌تواند بر صلح کلان جهانی تأثیر بگذارد؟ چرا تا به حال نتوانسته‌ایم صلح پایدار و حقیقی را بین کشورها و ملت‌ها ایجاد کنیم؟ چرا با وجود رشد چشمگیر بشر در دانش، آگاهی و تکنولوژی باز هم شاید حمله کشورها به یکدیگر یا تولد گروهک‌های تروریستی و خشونت‌طلب هستیم؟

قطعا قانونگذاری و فعالیت‌های فرهنگی و اقدامات بازدارنده می‌تواند به کاهش یا حداقل کنترل خشونت کمک کند اما هیچگاه نتوانسته اطمینان کافی و قطعی از پایدار بودن صلح و آرامش در زندگی اجتماعی و بین‌المللی ما ایجاد کند. پس هنوز یک قطعه از پازل تحقق صلح جهانی پیدا نشده است…

در این بخش می‌خواهیم با هم مرور کنیم که آیا صلح درون می‌تواند به صلح جهانی منجر شود (یا حداقل به تحقق آن کمک کند) یا خیر. چطور می‌توان با صلح با خویش به صلح با جهان خویش رسید؟

صلح جهانی با صلح درونی آغاز می‌شود.

گفتمان “صلح جهانی از طریق صلح درون” را دالایی لاما (رهبر بوداییان جهان) در سخنرانی سال ۲۰۰۶ خود در کانادا به طور رسمی اعلام کرد. او در این سخنرانی، چکیده جملاتی را مطرح کرد که جرقه جدیدی در ذهن ما ایجاد می‌کند؛ صلح جهانی با صلح درون آغاز می‌شود. (منبع)

دالایی لاما استرس اولیه در زندگی ناشی از فقر یا سوء استفاده را منجر به ایجاد احساسات منفی مانند ترس، حسادت و خشم در فرد دانست که در نهایت به خشونت تبدیل می‌شود. در واقع، بخشی از خشونت‌های موجود بشر ناشی از سیاست‌های غلط اقتصادی و اجتماعی دولت‌هاست که فرصت رسیدن به آرامش در کشور خود را در اختیار همه مردمشان قرار نمی دهند و همین سرخوردگی، به بروز خشونت در کشور یا جهان دامن می‌زند.

اما دیدگاه اساسی او چنین است که صلح جهانی با صلح درونی، مدارا و شفقت آغاز می‌شود. او بیان کرد هر چه مردم شفقت بیشتری را به خود و دیگران ابراز کنند، ارتباطات انسانی عمیق‌تر و معنادارتر شده و در نهایت، دنیایی با خشونت کمتر را شاهد خواهیم بود.

وی گفت: “برای درک گفتگوی معنادار ابتدا باید علایق دیگران را درک کنید و به آنها به عنوان برادر و خواهر خود احترام بگذارید و همچنین آنها را جزئی از خود بدانید.”

اگر این جمله آخر از دالایی لاما را باز کنیم، می‌توان اینگونه برداشت کرد که کسی که با خود در صلح و آشتی باشد (خودش را پذیرفته، به خود احترام می‌گذارد و برای خود ارزش قائل است)، دیگران را هم جزئی از خود می‌داند و همانطور که نمی‌تواند با خودش بدرفتاری کند، با دیگران نیز که جزئی از اون هستند چنین نخواهد کرد…

صلح درون برای صلح جهانی

تحقق صلح پایدار جهانی

اگر مردم بتوانند به صلح درونی دسترسی پیدا کنند، صلح بیرونی یک واقعیت است. صلح فقط نبود درگیری یا نبود خشونت نیست، یک پدیده مثبت درون ماست. وقتی ذهن ما آرام است، عقل ما شفاف‌تر و اصطلاحاً تیزتر می‌شود، احساسات ما مثبت و سبک‌تر و جسم ما سالم می‌شود و در نهایت، رفتار ما هم دلپذیرتر خواهد شد. تمام این موارد، اثرات یافتن صلح درونی است. (منبع)

کسی که با خود در صلح است، نمی‌تواند با دیگران و دنیا در صلح نباشد. صلح درونی راستین، در راستای ذات پاک هستی و همسو با نیروهای مثبت زندگی‌ست و این فاز درونی، دیدگاه ما به جهان اطرافمان را هم تغییر می‌دهد؛ دیگر نیازی نداریم که خودمان را به کسی ثابت کنیم، نیازی نداریم بیشتر و بیشتر داشته باشیم (چون احساس کمبود نداریم)، به حق خود قانع هستیم و در حالت پذیرش آرام‌بخش زندگی می‌کنیم…

با افرادی که از درون آماده انفجار هستند، نمی‌توانیم صلح جهانی داشته باشیم. اگر چنین افرادی در راس امور قرار گیرند، نه تنها خود آن شخص منفجر می‌شود، بلکه کشورها و جوامع را نیز به مرز انفجار می‌برند.
این موضوع در مورد افراد مذهبی هم صدق می‌کند. بسیاری از افراد به اصطلاح مذهبی که صلح درونی پیدا نکرده‌اند، دعا می‌کنند، خدا را شکر می‌کنند، سعی می‌کنند بر اساس آموزه‌های مذهبشان انسان درستی باشند و… اما خیلی وقت‌ها از روی عادت یا ترس و بدون فکر به ماهیت دین، به اعمال مذهبی خود می‌پردازند و به همین دلیل از درون به آرامش حاصل از مناجات و ارتباط با خدا دست پیدا نمی‌کنند. این شکست در رسیدن به آرامش درونی، در ناهنجاری‌های افراطی، خودبرتربینی و … نسبت به دیگران بروز پیدا می‌کند.

رسیدن به صلح جهانی با صلح درون

تاثیرات ضد صلح اجتماع بر ما و نیاز به دانش جدید

زمانی که صلح و آرامش را در کودکی و از خانواده یاد نگرفته باشیم، در مدارس به ما از صلح درون حرفی نزده باشند و در بزرگسالی، رقابت‌های مالی و کاری، تنها دیدگاه ما برای زندگی باشد، به سختی می‌توان از صلح درون و لزوم آن صبحت کرد. دیدگاه‌های ما تحت تاثیر اجتماع و رسانه، ما را به دنباله‌روی فضای رقابتی قرن حاضر سوق می‌دهد درحالی‌که ذات رقابت در تضاد با هرگونه صلح است…

از بین بردن تابوهای ذهنی چندین ساله، به تلاش فردی مستمر و دانش مفید به‌روز نیاز دارد. به همین دلیل در وبسایت حیات صلح، سری مقالات و محتواهایی با مفهوم صلح درون و راهکارهای رسیدن به آن را منتشر خواهیم کرد تا رویایمان در تحقق صلح پایدار جهانی از طریق صلح درون فرد به فرد ما محقق شود.

در ادامه، مقالات منتشر شده در این موضوع را برای شما لیست کرده‌ایم. به مرور زمان، موضوعات تکمیلی‌تر نیز منتشر خواهد شد.


  • منبع: حیات صلح
  • لطفا با نظرات و سوالاتتان در بخش نظرات، همراه ما باشید.
  • با اشتراک‌گذاری این مطلب در گسترش صلح درون سهیم باشید.
به ندای درون خود گوش دهید...

حیات صلح، واسطه‌ای برای بیدار کردن خدای درون شماست

با عضویت در خبرنامه صلح برای شما مقالات، مدیتیشن‌ها، کتاب‌ها و آموزه‌های معنوی و الهام‌بخش را ارسال می‌کنیم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *