09128593599
0
دالایی لاما

دالایی لاما

Dalai Lama

بیوگرافی

دالایی لاما، راهب ساده بودایی تبت، در تاریخ 6 ژوئیه 1935 در یک خانواده کشاورز در یک دهکده کوچک واقع در منطقه تکتسر، در شمال شرقی تبت به دنیا آمد.

اعتقاد بر این است که دالایی لاماها مظاهر آوالوکیتشوارا یا چنرزگ، بودیساتوای مهربانی و قدیس حامی تبت هستند. بودیساتوا موجوداتی هستند که موفق به دستیابی به بودا شده‌اند و بر اساس آرزویشان برای بهره‌مندی همه موجودات ذی شعور، الهام گرفته‌اند و قول داده‌اند که برای کمک به جهان بشریت، متولد شوند.

دالایی لاما در سن شش سالگی تحصیلات رهبانی خود را آغاز کرد. برنامه درسی او، الهام گرفته از سنت نالاندا، شامل پنج موضوع اصلی و پنج موضوع فرعی بود. در این برنامه، منطق، هنرهای زیبا، دستور زبان سانسکریت و پزشکی به‌عنوان موضوعات اصلی تدریس می‌شدند، اما بیشترین تأکید بر فلسفه بودایی قرار داشت.

در سال 1950، پس از تهاجم چین به تبت، دالایی لاما فراخوانده شد تا قدرت سیاسی کامل را به دست بگیرد. در سال 1954 به پکن رفت و با مائو تسه تونگ و دیگر رهبران چین از جمله دنگ شیائوپینگ و چو انلای ملاقات کرد. سرانجام، در سال 1959، در پی سرکوب وحشیانه قیام ملی تبت در لهاسا توسط نیروهای چینی، مجبور به فرار شدند. از آن زمان او در دارمسالا در شمال هند زندگی می‌کند.

در سال 1963، دالایی لاما پیش‌نویس قانون اساسی دموکراتیک تبت را ارائه کرد و به دنبال آن تعدادی اصلاحات برای دموکراتیک کردن دولت تبت انجام شد. قانون اساسی دموکراتیک جدید «منشور تبتی‌ها در تبعید» نام گرفت. این منشور آزادی بیان، عقیده، تجمع و حرکت را تضمین می‌کند.

در 21 سپتامبر 1987، دالایی لاما در خطاب به اعضای کنگره ایالات متحده در واشنگتن دی سی، طرح صلح پنج ماده‌ای را برای تبت به‌عنوان اولین گام به‌سوی راه‌حل مسالمت‌آمیز برای وضعیت وخیم تبت پیشنهاد کردند.

 دالایی لاما حامی صلح است. در سال 1989 جایزه صلح نوبل را به‌خاطر مبارزه بدون خشونت برای آزادی تبت دریافت کرد. او به طور مداوم از سیاست‌های عدم خشونت، حتی در مواجهه با اعمال خشونت شدید، توصیه کرده است.

از اواسط دهه 1980 با دانشمندان مدرن، عمدتاً در زمینه‌های روان‌شناسی، زیست‌شناسی عصبی، فیزیک کوانتومی و کیهان‌شناسی گفتگو کرد. این کار منجر به شکل‌گیری همکاری تاریخی بین راهبان بودایی و دانشمندان مشهور جهان در تلاش برای کمک به افراد برای دستیابی به آرامش ذهن شده است.

در 14 مارس 2011 دالایی لاما نامه‌ای به مجمع نمایندگان مردم تبت (پارلمان تبت در تبعید) نوشت و خواستار سلب اختیارات موقت خود شد، زیرا طبق منشور تبتی‌ها در تبعید، وی از لحاظ تئوری هنوز رئیس مجلس بود. او اعلام کرد که در حال پایان دادن به رسومی است که به‌موجب آن دالایی لاماها از اقتدار معنوی و سیاسی در تبت برخوردار هستند.

دالایی لاما اعلام کرده است که در حدود نودسالگی، قصد دارد با لاماهای برجسته سنت‌های بودایی تبت، مردم تبت و علاقه‌مندان به بودیسم تبتی مشورت کند و تصمیم بگیرد که آیا نهاد دالایی لاما باید پس از او ادامه یابد یا خیر. در بیانیه او، راه‌های مختلفی بررسی شده است که از طریق آنها می‌توان جانشین را به رسمیت شناخت.

کتاب‌ها

جملات برگزیده

-دانش خود را به اشتراک بگذارید. این راهی برای رسیدن به جاودانگی است.

-ما بدون دین و مراقبه می‌توانیم زندگی کنیم، اما بدون محبت انسانی نمی‌توانیم زنده بمانیم.

-قوانین را خوب بشناسید تا بتوانید آنها را به طور موثر زیر پا بگذارید.

-اگرچه ممکن است همیشه نتوانید از موقعیت‌های دشوار اجتناب کنید، اما می‌توانید میزان رنج خود را با نحوه پاسخگویی به موقعیت تغییر دهید.

-هنگامی که نفس می‌کشی، خودت را گرامی بدار. همانطور که نفس بیرون می‌دهی، همه موجودات را گرامی بدار.

-اگر می‌خواهید دیگران شاد باشند، شفقت را تمرین کنید. اگر می‌خواهید شاد باشید، شفقت را تمرین کنید.

-گاهی اوقات شخص با گفتن چیزی، یک تصور پویا ایجاد می‌کند و گاهی اوقات با سکوت، تاثیری مهم ایجاد می‌کند.

-خوشبختی چیزی آماده نیست، بلکه از اعمال خود شما می‌آید.

-هدف این نیست که از دیگران بهتر باشید، بلکه از خود قبلی خود بهتر باشید.

-دین من بسیار ساده است. دین من مهربانی است.

-عشق و شفقت برای من ادیان واقعی هستند. اما برای توسعه این امر، ما نیازی به اعتقاد به هیچ دینی نداریم.

-وقتی شکرگزاری را تمرین می‌کنید، نسبت به دیگران احساس احترام می‌کنید.

-من وقتی دشمنانم را دوست می‌دارم شکستشان می‌دهم.

-خوشبین بودن را انتخاب کنید، احساس بهتری دارد.

-خشم یا نفرت مانند قلاب ماهیگیر است. برای ما بسیار مهم است که مطمئن شویم گرفتار آن نمی شویم.

ویدیوها

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *