0

دانلود رایگان پادکست در مورد خدا (اختصاصی حیات صلح)

پادکست خدا

سری نوشته‌های آموزه‌های معنوی که در قالب مجموعه پادکست معنوی منتشر می‌شود،، درک ما از مفاهیم معنوی و عرفانیست که با اندیشه و مطالعه و لطف الهی به آن رسیدیم و تلاش می‌کنیم با اشتراک‌گذاری آن به زبانی ساده و بیانی متفاوت، این دانش محدود از عظمت بی پایان الهی را به دیگران منتقل دهیم. در این قسمت درباره خدا صحبت کردیم. می‌توانید در کنار مطالعه مقاله، فایل صوتی آن را گوش کرده و دانلود نمایید.

متن آموزه معنوی اول با موضوع خدا

خدا. گاد. الله. به هر اسم و زبونی که بخونیمش همگی به یک معنیه. به معنی عشقی که باید کشفش کنیم. به سمتش برسیم و ظرف وجودمون رو برای پذیرش این جام جان الهی آماده کنیم.

اما قبلش باید قبول کنیم که ما خودمون رو به موجوداتی که تابع شرایط و تحت تاثیر موقعیتهاست تنزل دادیم. انتخابهای ما از گزینه‌های تکراری و تحمیلی زندگی امروزی هستن و گزینه‌های روی میز زندگی ما نمیتونه عطش روح ما رو سیراب کنه.

ما می‌دونیم خدایی هست روحی هست بهشت و آفرینشی هم هست پس چرا فراموش می‌کنیم دنبال حقیقت باشیم؟ حقیقت الهی بسیار جذابتر از فهمیدن شایعات زندگی فلان شخصیت معروفه. باید بپذیریم و با خودمون هر روز و هر لحظه تکرار کنیم که سرنوشت ما چیزی جز عشق نیست.عشق الهی و خالصی که در هیچ کجای این جهان و کهکشان نمی تونیم پیداش کنیم جز در درون خودمون.همونطور که گاندی میگه: فقط اون کسی می‌تونه خدا رو واقعا صدا بزنه که بر این باور باشه که خدا در درون اوست.

خدا جای دوری نیست.خدا نزدیکتر از هر نزدیکی به ماست و عزیزتر از هر عزیزی برای ما. همونقدر که یه عاشق معشوقش رو دوست داره، همونقدر که یه غریق، تنفسش رو دوست داره و همونقدر که یک بیمار سلامتیش رو دوست داره ما هم باید خداوند رو به همین شیوه‌ها دوست داشته باشیم. اگر خدا رو از صمیم قلب و با اشتیاق بخواهیم او خودش رو به ما نشون خواهد داد.به قول شاعر:

خدا کسیست که باید به دیدنش برویم

خدا کسی که از آن سخت می‌‌هراسی نیست

هیچ راهی برای رسیدن به عشق الهی وجود نداره جز تسلیم او شدن. باید ثابت کنیم که حاضریم برای معشوق جان بدیم. باید ثابت کنیم که در دل ما جز آرزوی او شوق دیگه ای در کار نیست. همونطور که قرآن به ما گفته؛ کسانیکه ایمان اوردن، شدیدترین محبت اونها برای پروردگار جهانیانه.

ما باید آزادانه خدا و عشق خدایی رو انتخاب کنیم.نیازی نیست سر به کوه و بیابون بذاریم یا مثل عارفان و درویشان لباس بپوشیم ما می‌تونیم در همین جایی که هستیم همین فردی که هستیم, باشیم اما در طلب خدا هم باشیم.

کافیه هر روز خدا رو بخونیم هر روز به خودمون یادآوری کنیم زندگی ما هدف و معنای والاتری داره و سعی کنیم یاد بگیریم که عشق الهی, عشقی سه طرفه است. عشق خدا به ما, عشق ما به خدا و عشق ما به مخلوقات خدا.

هر آفریده ی خدا بخشی از وجود و حکمت خداست و نشانه‌هایی از او. هرچند که ما معنی این نشونه‌ها رو نمی فهمیم اما باید بتونیم اول عشق خودمون رو به مخلوقاتش ثابت کنیم تا دل و جانمون صفای الهی بگیره و آماده برای نوشیدن شراب الهی بشیم.

با خودمون صادق باشیم. هر بار وقتی گرفتاری و گره ای در کارمون پیش میاد چقدر فکر می‌کنیم که از کی باید کمک بگیرم؟ با خودمون میگیم فلانی احتمالا از دستش بر میاد یا اینکه قبلا یه بار بهش کمک کردم و الان مدیونه و باید جبران کنه. از خودمون سوال بپرسیم. کسی که خدا رو در وجودش داره کسی که از حیات الهی در روحش دمیده شده چرا باید معشوقی که بی صبرانه منتظرشه تا بهش کمک کنه رو فراموش کنه؟

بندگان در بند خویش اند از کسی یاری مخواه

از خدا باید بخواهی تا «منِ او» یت کند

خود خدا از ما خواسته که ازش بخوایم. به صریح ترین شکل ممکن گفته مرا بخوان تا اجابت کنم تو را. خدای معشوق و محبوب ما, خدای عاشق ماست و هزاران بار بیشتر از ما شوق وصال ما رو داره. خدا بهشت خودش بهترین مقصد هستی رو برای ما آماده کرده و در قرآن گفته به جمع بندگانم داخل شو و به بهشتم بیا.

خدا هیچ شرط و تبصره‌ای برای ما نذاشته. دعوتنامه‌ای عمومی برای همه ما ارسال کرده و حتی گناهکارترین ما که برای او هم جایی در آغوش ملکوتی خدا هست.

هر چقدر گناه کردیم باید برگردیم. معشوق خداست اما او ناز ما رو خریداره.زندگی ما چیزی بیشتر از خونه‌های سیمانی, پولهای کاغذی و چند ده سال زندگی زمینی‌ست. جاودانگی در انتظار ماست و ما برای همین جاودانه بودن آفریده شدیم و برای عاشق و معشوق هیچ چیز مانع وصال نخواهد شد.

دانلود پادکست این مقاله

برای دانلود مستقیم کلیک کنید

دانلود در سایر سایتها

دانلود رایگان در شنوتو – دانلود رایگان در castbox

 


 • نگارش متن و ضبط پادکست توسط حیات صلح
 • لطفا با نظرات و سوالاتتان در بخش نظرات، همراه ما باشید.
 • با اشتراک گذاری این مطلب در گسترش صلح درون سهیم باشید.
دیدگاه کاربران
 • امیرحسین 8 اکتبر 2020

  واقعا فوق العاده بود. صدای بسیار رسا و آرامبخشی داشتید و در مورد محتوا باید بگم که هیچ وقت از این دید به خداوند نگاه نکرده بودم و ممنونم از شما

  • حیات صلح 8 اکتبر 2020

   سلام امیرحسین.صدای یکی از دوستان ما هست و تایید می کنم که صدایی بسیار دلنشین و معنوی دارن.امیدوارم حس بهتری به خدای خودت پیدا کرده باشی ونتیجه اش رو در زندگیت ببینی

 • گوهر 15 دسامبر 2020

  خیلی قشنگ بود مرسی

 • الهام 8 مه 2021

  واقعا عالی بود
  ممنونم

 • ممد 11 نوامبر 2022

  بهتر از این نمیشه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *