0
کریشنا مورتی

کریشنا مورتی

krishnamurti

بیوگرافی

کریشنا مورتی، نامی که با ژرفای فکری و بینش معنوی طنین‌انداز می‌شود، اثری پاک‌نشدنی در قلمرو فلسفه و زندگی کل‌نگر بر جای می‌گذارد. او در ۱۱ مه ۱۸۹۵ در ماداناپاله، شهر کوچکی در آندرا پرادش هند به دنیا آمد. تربیت او با آمیزه‌ای از ارزش‌های سنتی و کنجکاوی شدیدی همراه بود که تلاش مادام‌العمر او برای دانش و روشنگری را شکل می‌داد.

کریشنا مورتی از دوران کودکی عطش سیری‌ناپذیری برای دانش از خود نشان داد. او تحصیلات خود را در مؤسسات مختلف دنبال کرد و عمیقاً با موضوعاتی مانند فلسفه، ادبیات و معنویت درگیر شد. این شالوده آکادمیک، اساس بینش عمیق او را در مورد ماهیت آگاهی انسان فراهم کرد.

کریشنا مورتی سفری معنوی را آغاز کرد که با جستجوی بی‌امان حقیقت هدایت می‌شد. او خود را در آموزه‌های سنت‌های معنوی مختلف غوطه‌ور کرد و فلسفه‌های شرقی و غربی را در هم آمیخت تا دیدگاهی جامع از هستی ایجاد کند.

آموزه های کریشنا مورتی بر کشف خود، درون‌نگری و رها کردن ذهن از شرطی شدن جامعه تأکید دارد. او افراد را به چالش می‌کشد تا هنجارها و باورهای تثبیت شده را زیر سوال ببرند و از تجربه مستقیم و بدون واسطه از واقعیت حمایت می‌کرد.

کریشنا مورتی در طول زندگی خود کتاب‌ها و مقالات متعددی نوشت که به عمق آگاهی انسان و ماهیت واقعیت می‌پرداخت. آثاری مانند ” Freedom from the Known” و ” The Awakening of Intelligence” همچنان الهام‌بخش جویندگان در سراسر جهان است.

فلسفه کریشنا مورتی فراتر از قلمرو فکری گسترش یافت. او بر اهمیت زندگی کل‌نگر شامل رفاه جسمی، ذهنی و عاطفی تاکید کرد. آموزه‌های او افراد را تشویق می‌کرد تا ذهن‌آگاهی، شفقت و ارتباط عمیق با طبیعت را پرورش دهند.

میراث کریشنا مورتی گواهی بر توانایی او در تحریک افکار و به چالش کشیدن قراردادهای اجتماعی است. آموزه‌های او همچنان بر جویندگان معنوی، فیلسوفان و متفکران تأثیر می‌گذارد و آنها را ترغیب می‌کند تا اعماق آگاهی خود را کشف کنند.

خرد کریشنا مورتی اغلب در جملات ساده و در عین حال عمیق بیان می‌شود:

-توانایی مشاهده بدون ارزیابی، بالاترین شکل هوش است.

-حقیقت، سرزمینی بی‌راه است.

زندگی کریشنا مورتی به عنوان چراغی برای تحقیق فکری و کاوش معنوی است. فداکاری او برای کشف اسرار هستی، همراه با تعهد او به زندگی کل‌نگر، میراثی ماندگار بر جای می‌گذارد که نسل‌ها را الهام می‌بخشد تا سفرهای خودیابی و روشنگری خود را آغاز کنند.

 

کتاب‌ها

کتاب عشق و تنهایی

کتاب عشق و تنهایی

کتاب سکون و حرکت

کتاب سکون و حرکت

کتاب نگاه در سکوت

کتاب نگاه در سکوت

جملات برگزیده

-شما باید کل زندگی را درک کنید، نه فقط بخشی از آن را. به همین دلیل است که باید مطالعه کنید، به همین دلیل است که باید به آسمان نگاه کنید، آواز بخوانید، برقصید و شعر بنویسید و رنج بکشید، و بفهمید که تمام اینها زندگی است.

-تو دنیا هستی و دنیا تو.

-وقتی سعی می‌کنیم خود را با یک الگو مطابقت دهیم، اتلاف انرژی است. برای صرفه‌جویی در انرژی، باید از نحوه اتلاف انرژی آگاه باشیم.

-وقتی من یک عرب، یک یهودی، یک مسلمان، یک هندو، یک کمونیست را می‌کشم، هر که باشد، خود را می‌کشم. من نمی‌دانم که آیا شما اساساً این را متوجه می‌شوید؟

-جامعه یک انتزاع است. انتزاع یک واقعیت نیست. آنچه واقعیت است رابطه است. رابطه بین انسان‌ها چیزی را به وجود آورده است که ما آن را جامعه می‌نامیم.

-ذهنی که پر از نتیجه‌گیری باشد، ذهن مرده است، ذهن زنده‌ای نیست. ذهن زنده یک ذهن آزاد است، یاد می‌گیرد، هرگز نتیجه نمی‌گیرد.

-جاه‌طلبی شکلی از قدرت است، میل به قدرت بر خود و دیگران، قدرت انجام کاری بهتر از هر کس دیگری. در جاه‌طلبی حس مقایسه است و بنابراین انسان جاه‌طلب، انسان خلاقی نیست، هرگز انسان خوشبختی نیست. در خودش ناراضی است.

-ذهنی که نگران خودش نباشد، از جاه‌طلبی فارغ باشد، ذهنی که درگیر خواسته‌های خود نباشد و یا به دنبال موفقیت خود نباشد، چنین ذهنی سطحی نیست و در خوبی شکوفا می‌شود.

-هیچکس جز خودت نمی‌تواند درباره خودت به تو بیاموزد، پس باید خود مرشد و شاگرد باشی و از خود بیاموزی. آنچه از دیگری یاد می‌گیرید درست نیست.

-آگاه بودن به معنای حساس بودن، زنده بودن نسبت به چیزهای مربوط به شخص، به طبیعت، به مردم، به رنگ‌ها، به درختان، به محیط، به ساختار اجتماعی، به کل چیز است. از بیرون از همه اتفاقاتی که در حال رخ دادن است آگاه باشید و از آنچه در داخل اتفاق می‌افتد آگاه باشید.

-عشق زمانی در قلب شما پدید می‌آید که هیچ مانعی بین خود و دیگری نداشته باشید، زمانی که مردم را بدون قضاوت آنها ملاقات و مشاهده کنید.

-آزادی و عشق در کنار هم هستند. عشق یک واکنش نیست. اگر من تو را به این دلیل دوست دارم که تو مرا دوست داری، این صرفاً تجارت است، چیزی که باید در بازار خرید.

-آیا می‌توان با دیگری رابطه برقرار کرد که در آن هیچ اصطکاک وجود نداشته باشد؟ فقط زمانی ممکن است که بفهمم عشق چیست.

ویدیوها

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *